Saham Sterling Infrastructure Inc antara kisah paling ketara dalam sektor industri AS. Syarikat mencatat keputusan suku tahunan tertinggi pada Ogos 2026 dan menaikkan unjuran setahun penuh (anggaran prestasi untuk 12 bulan), namun saham STRL masih didagangkan kira-kira 48% di bawah paras tertinggi 52 minggu. Panduan ini menerangkan perniagaan syarikat, kedudukan harga saham STRL, maksud angka utama dan perkara yang boleh diberi perhatian oleh pedagang. Semua angka adalah setakat penutupan 8 Oktober 2026 kecuali dinyatakan, jadi semak data semasa sebelum membuat keputusan.
Key takeaways
- Sterling Infrastructure Inc (Nasdaq: STRL) membina tapak dan sistem elektrik di sebalik pusat data AS, kilang cip, jalan raya dan perumahan.
- Harga saham STRL ditutup hampir $518 pada 8 Oktober 2026, kira-kira 48% di bawah paras tertinggi 52 minggu $1,005.68 dan 84% di atas paras terendah 52 minggu $281.58.
- Hasil (revenue, iaitu jualan) suku kedua 2026 meningkat 90% kepada $1.17 bilion, dan pihak pengurusan menaikkan unjuran hasil 2026 kepada antara $4.00 bilion hingga $4.15 bilion.
- Tarikh laporan pendapatan (earnings, keputusan kewangan suku tahunan) saham STRL seterusnya dijangka pada awal November 2026, namun syarikat belum mengesahkannya ketika artikel ini ditulis.
- Secara keseluruhan penganalisis masih positif, tetapi pemotongan sasaran harga kebelakangan ini banyak berkait dengan margin (margin keuntungan). STRL tidak membayar dividen dan harga sahamnya kerap turun naik besar.
Apakah Sterling Infrastructure Inc?
Sterling Infrastructure Inc, dahulu dikenali sebagai Sterling Construction Company, ialah syarikat pembinaan dan kejuruteraan AS yang ditubuhkan pada 1955 dan beribu pejabat di The Woodlands, Texas. Dipimpin ketua pegawai eksekutif Joe Cutillo, syarikat mempunyai kira-kira 4,400 pekerja dan berkembang daripada kontraktor jalan raya serantau kepada perniagaan bernilai hampir $16 bilion.

Tiga segmen utama STRL
| Segmen | Apa yang dibuat | Hasil Q2 2026 | Perubahan tahun ke tahun (berbanding tahun lalu) |
|---|---|---|---|
| E-Infrastructure Solutions | Pembangunan tapak dan kerja elektrik untuk pusat data, kilang semikonduktor (cip), pusat pengedaran dan projek tenaga | $905.0 juta | +192% |
| Transportation Solutions | Lebuhraya, jambatan, lapangan terbang, rel dan saliran air hujan untuk pelanggan sektor awam | $156.7 juta | -20% |
| Building Solutions | Asas konkrit untuk projek kediaman dan komersial | $106.5 juta | -1% |
Source: Keputusan suku kedua 2026 Sterling
E-Infrastructure kini menyumbang kira-kira 77% hasil suku tahunan. Sebab itu STRL sering dikaitkan dengan rantaian nilai AI (AI value chain, iaitu rangkaian syarikat yang mendapat manfaat daripada pembangunan kecerdasan buatan) berbanding kontraktor tradisional. Kejatuhan segmen Transportation sebahagiannya disengajakan, apabila pengurusan mengurangkan projek lebuh raya Texas yang menang melalui bidaan paling rendah untuk menumpukan kepada projek bermargin lebih tinggi (untung lebih baik).
Harga saham STRL hari ini dan prestasi terkini
| Metrik | Angka |
|---|---|
| Penutupan terakhir (8 Oktober 2026) | $518.41 |
| Perubahan harian | -$15.72 (-2.94%) |
| Tertinggi 52 minggu | $1,005.68 |
| Terendah 52 minggu | $281.58 |
| Permodalan pasaran (market cap, nilai syarikat di pasaran saham) | $15.86 bilion |
| Perubahan harga setahun | +48.7% |
| Beta (lima tahun) | 1.86 |
| Hasil dividen | 0.00% |
Pergerakan harga saham STRL dari masa ke masa
Pulangan jangka panjang adalah kukuh. Data Yahoo Finance menunjukkan saham naik kira-kira 71% sejak awal tahun (year to date, YTD), lebih 600% dalam tiga tahun dan lebih 2,100% dalam lima tahun, mengatasi S&P 500 (indeks 500 syarikat terbesar AS).
Namun perjalanannya tidak stabil. Kejatuhan hampir separuh daripada paras puncak dalam tempoh setahun ialah susut nilai (drawdown, iaitu penurunan dari puncak ke paras rendah yang ketara). Beta 1.86 pula bermaksud saham ini cenderung bergerak hampir dua kali ganda berbanding pasaran keseluruhan, jadi ia antara saham paling tidak stabil (volatile, mudah naik turun) dalam sektornya.
Membaca carta STRL: pendekatan asas
Satu harga sahaja tidak mencukupi. Apabila menyemak harga saham STRL, bandingkan dengan julat 52 minggu, lihat kedudukan berbanding purata bergerak (moving averages, purata harga mengikut tempoh untuk melihat trend) dan perhatikan volum dagangan (volume, jumlah saham didagangkan) sekitar tarikh keputusan. Jika anda baharu, panduan kami tentang cara membaca carta saham menerangkan asasnya.
Metrik penilaian utama untuk saham STRL
| Metrik | Angka |
|---|---|
| P/E trailing (nisbah harga kepada untung berdasarkan 12 bulan lalu) | 37.4x |
| P/E forward (nisbah harga kepada untung berdasarkan anggaran 12 bulan akan datang) | 23.2x |
| Price to sales (nisbah harga kepada jualan) | 4.7x |
| Price to book (nisbah harga kepada nilai aset bersih) | 12.1x |
| Return on equity (ROE, pulangan ke atas ekuiti pemegang saham) | 40.0% |
| Profit margin (margin untung) | 12.6% |
| Debt to equity (nisbah hutang kepada ekuiti) | 0.24 |
Source: Stock Analysis, 8 Oktober 2026
Nisbah P/E dalam lingkungan 30-an dianggap tinggi untuk syarikat pembinaan. Ini biasanya bermaksud pasaran menjangka pertumbuhan keuntungan yang kuat, ciri saham pertumbuhan (growth stock, saham yang dijangka berkembang pantas). Perbezaan antara P/E trailing dan P/E forward menunjukkan sebahagian pertumbuhan itu sudah pun diambil kira dalam harga. Oleh sebab tiada dividen, pulangan pelabur bergantung pada kenaikan atau kejatuhan harga saham.
Prestasi kewangan: hasil, untung dan backlog
Keputusan setahun penuh 2025
Sterling melaporkan hasil 2025 sebanyak $2.49 bilion, meningkat 18%, atau 32% jika tidak memasukkan usaha sama (joint venture, perniagaan dikongsi dengan rakan kongsi) RHB yang tidak lagi disatukan dalam akaun (deconsolidated, tidak lagi digabungkan dalam penyata kewangan kumpulan). Untung bersih ialah $290.2 juta, atau $9.38 sesaham selepas pencairan. EBITDA terlaras (Adjusted EBITDA, anggaran untung operasi sebelum faedah, cukai, susut nilai dan pelunasan, selepas pelarasan item sekali sahaja) mencecah $503.8 juta dan aliran tunai operasi (wang tunai daripada operasi) ialah $440.0 juta.
Keputusan suku kedua 2026
- Hasil $1.17 bilion, naik 90% berbanding tempoh sama tahun lalu
- Untung bersih $155.8 juta, naik 120%, atau $5.00 sesaham selepas pencairan
- Pendapatan sesaham terlaras (Adjusted EPS, keuntungan sesaham selepas pelarasan) $5.80, berbanding konsensus (anggaran purata penganalisis) sekitar $4.99
- EBITDA terlaras $256.7 juta, naik 104%
- Backlog bertandatangan (signed backlog, nilai kontrak yang sudah dimeterai) $4.33 bilion, naik 116%, dan backlog gabungan $5.62 bilion
- Tunai $464.5 juta berbanding hutang sekitar $284 juta
Perlu diambil kira bahawa pengambilalihan (acquisitions), iaitu CEC Facilities Group dan Stone Ridge, menyumbang $250.8 juta kepada hasil suku tahunan. Jadi, tidak semua pertumbuhan datang daripada operasi teras (organic growth, pertumbuhan tanpa pengambilalihan).
Unjuran 2026 dinaikkan
| Ukuran | Asal (Februari 2026) | Terkini (Ogos 2026) |
|---|---|---|
| Hasil | $3.05 bilion hingga $3.20 bilion | $4.00 bilion hingga $4.15 bilion |
| EPS selepas pencairan | $11.65 hingga $12.25 | $17.25 hingga $17.85 |
| EPS selepas pencairan terlaras | $13.45 hingga $14.05 | $19.70 hingga $20.30 |
| EBITDA terlaras | $626 juta hingga $659 juta | $891 juta hingga $916 juta |
Pada paras pertengahan julat, unjuran hasil terkini membayangkan pertumbuhan kira-kira 64% berbanding 2025. Unjuran ialah anggaran pengurusan dan boleh berubah, jadi bandingkan dengan keputusan sebenar setiap suku tahun.
Tarikh laporan pendapatan saham STRL: bila laporan seterusnya?
Sterling biasanya mengumumkan keputusan selepas pasaran saham AS ditutup pada awal Mei, Ogos dan November, manakala keputusan setahun penuh pada akhir Februari.
| Suku | Tarikh laporan | EPS terlaras |
|---|---|---|
| Q3 2025 | 3 November 2025 | $3.48 |
| Q4 2025 | 25 Februari 2026 | $3.08 |
| Q1 2026 | 4 Mei 2026 | $3.59 |
| Q2 2026 | 3 Ogos 2026 | $5.80 |
| Q3 2026 | Awal November 2026 (anggaran) | Konsensus hampir $6.10 |
Penyedia data memberi tarikh berbeza. Stock Analysis menganggarkan 2 November 2026, manakala TipRanks menyenaraikan 9 November 2026. Selagi Sterling belum mengesahkan, anggap kedua-duanya sebagai anggaran dan semak halaman perhubungan pelabur syarikat.
Perlu diingat, hari pengumuman keputusan sering menyebabkan pergerakan harga lebih besar daripada biasa. Selepas keputusan suku kedua mengatasi jangkaan, saham jatuh apabila pelabur lebih menumpukan pada campuran margin (margin mix, gabungan kerja bermargin tinggi dan rendah) berbanding angka utama.
Ramalan saham STRL: apa kata penganalisis
- Konsensus: lapan penganalisis yang dijejak oleh Stock Analysis secara purata menilai STRL sebagai “Strong Buy”, dengan sasaran harga purata 12 bulan $836.57, kira-kira 61% lebih tinggi daripada penutupan terakhir.
- Stifel: pada 8 Oktober 2026, Stifel mengekalkan penarafan “Buy” tetapi menurunkan sasaran kepada $742 daripada $804. Ia menyatakan CEC, kira-kira suku daripada hasil E-Infrastructure, beroperasi pada margin EBITDA belasan peratus rendah (low-teens, sekitar 10%–13%), jadi pertumbuhan di situ boleh menurunkan margin keseluruhan.
- Cantor Fitzgerald: mengekalkan penarafan “Overweight” (disaran pegangan lebih tinggi berbanding purata) dan menurunkan sasaran kepada $742 daripada $956 atas kebimbangan serupa.
Sasaran harga ialah pandangan, bukan jaminan. Penarafan broker juga sering cenderung optimistik, dan tiada ramalan saham STRL yang mampu mengambil kira semua kemungkinan.
Apa yang memacu pertumbuhan Sterling?
- Pusat data AI: pengendali hyperscale (pusat data berskala sangat besar) memerlukan tapak yang luas dan bekalan kuasa sedia, dan kerja penyediaan tapak serta elektrik Sterling berada pada peringkat awal pembinaan.
- Semikonduktor dan reshoring: pembinaan kilang cip baharu di AS serta tapak pembuatan berteknologi tinggi meningkatkan permintaan. Reshoring bermaksud memindahkan operasi pembuatan kembali ke AS.
- Perubahan campuran projek: pengurusan mengalihkan sumber daripada kerja bermargin rendah kepada projek lebih besar dan kritikal.
- Pembiayaan awam: program persekutuan dan negeri menyokong projek jalan raya, jambatan dan lapangan terbang untuk beberapa tahun.
- Kepelbagaian: Building Solutions memberi pendedahan kepada pembinaan perumahan dan komersial.
Sterling ialah salah satu cara pasaran mengambil pendedahan kepada tema pembinaan AI, bersama pembuat peralatan kuasa seperti GE Vernova dan pereka cip seperti Nvidia. Ia juga cenderung sensitif kepada berita yang sama tentang perbelanjaan AI.
Perkara yang perlu diberi perhatian sebelum berdagang STRL
- Margin: pertumbuhan lebih pantas dalam kerja elektrik bermargin rendah boleh menekan keuntungan walaupun hasil meningkat.
- Tumpuan hasil: E-Infrastructure menyumbang sebahagian besar hasil, dan Stifel menyatakan Texas mewakili lebih separuh jualan syarikat.
- Pelaksanaan projek: lebihan kos, kekurangan tenaga kerja dan kelewatan projek ialah risiko biasa dalam pembinaan.
- Kadar faedah: kos pinjaman lebih tinggi boleh memperlahankan pembinaan sektor swasta dan menekan penilaian saham pertumbuhan. Jadi keputusan FOMC (Federal Open Market Committee, jawatankuasa Rizab Persekutuan AS yang menetapkan hala tuju kadar faedah) penting.
- Penilaian: gandaan penilaian yang tinggi bermaksud ruang lebih kecil jika keputusan tidak menepati jangkaan.
Adakah STRL saham yang bagus untuk dibeli?
Tiada jawapan tunggal kerana ia bergantung pada matlamat, tempoh pegangan dan toleransi anda terhadap turun naik harga. Artikel ini untuk maklumat dan bukan nasihat pelaburan. Soalan berikut boleh membantu apabila menilai semula saham ini:
- Adakah backlog masih meningkat, dan berapa banyak yang sudah ditandatangani?
- Adakah margin kekal stabil apabila perniagaan elektrik berkembang?
- Adakah pengurusan menaikkan, mengekalkan atau menurunkan unjuran?
- Bagaimana penilaian berbanding pesaing dan sejarah syarikat sendiri?
STRL beli atau jual: senarai semak ringkas
| Faktor menyokong | Perkara perlu diberi perhatian |
|---|---|
| Backlog рекod $5.62 bilion | Masa pengiktirafan backlog boleh berubah |
| Hasil naik 90% pada Q2 2026 | Sebahagian pertumbuhan datang daripada pengambilalihan |
| Unjuran dinaikkan dua kali pada 2026 | Kebimbangan campuran margin mendorong pemotongan sasaran |
| Kedudukan tunai bersih (tunai melebihi hutang) | Tiada pendapatan dividen |
| Pendedahan kepada pembinaan AI dan kilang cip | Harga saham jatuh hampir separuh daripada puncak |
Sama ada anda cenderung untuk beli atau jual, menggabungkan analisis asas (fundamental, menilai prestasi dan kewangan syarikat) dengan analisis teknikal (technical analysis, membaca carta harga untuk mencari trend) serta pelan pengurusan risiko (risk management, kawal saiz posisi dan had kerugian) boleh membantu keputusan yang lebih terkawal.
Cara mendapatkan pendedahan kepada STRL
- Membeli saham: STRL boleh dibeli melalui broker yang menawarkan saham AS, dan ada yang menawarkan pecahan saham (fractional shares, beli sebahagian kecil satu saham).
- Dana: ETF (Exchange Traded Fund, dana yang didagangkan seperti saham dan memegang bakul aset) sektor industri atau infrastruktur mungkin memegang STRL sebagai sebahagian daripada pegangan.
- CFD saham: CFD (Contract for Difference, kontrak untuk berdagang perbezaan harga) membolehkan anda berdagang pergerakan harga naik atau turun tanpa memiliki saham sebenar.
Pemilikan saham vs CFD saham
Dengan CFD saham, anda tidak mendapat hak pemilikan. Leverage (dagangan berhutang menggunakan modal kecil untuk mengawal posisi lebih besar) boleh membesarkan keuntungan dan juga kerugian. Ramai pedagang menetapkan had rugi (stop loss, arahan tutup posisi apabila rugi mencecah paras tertentu) dan ambil untung (take profit, arahan mengunci untung pada paras sasaran) sebelum masuk posisi. Ketersediaan produk berbeza mengikut broker, jadi semak senarai instrumen VT Markets untuk melihat CFD saham AS yang ditawarkan.
Mulakan dagangan CFD dalam talian dengan VT Markets hari ini
Jika anda mahu berdagang pergerakan saham AS dan reaksi pasaran terhadap keputusan pendapatan dalam pasaran sebenar, VT Markets menyediakan akses kepada alat dan platform. Berdagang di MetaTrader 4 (MT4) dan MetaTrader 5 (MT5), yang sesuai untuk pelaksanaan pantas dan carta lanjutan apabila keputusan diumumkan dan harga bergerak cepat.
Soalan lazim
Apa yang dibuat oleh Sterling Infrastructure Inc?
Sterling Infrastructure Inc ialah syarikat pembinaan dan kejuruteraan AS dengan tiga segmen: E-Infrastructure Solutions, Transportation Solutions dan Building Solutions. Kebanyakan hasil kini datang daripada pembangunan tapak dan kerja elektrik untuk pusat data serta kilang pembuatan.
Bila tarikh laporan pendapatan saham STRL seterusnya?
Keputusan suku ketiga 2026 dijangka pada awal November 2026. Anggaran berbeza antara 2 November hingga 9 November, dan Sterling belum mengesahkan tarikh ketika artikel ini ditulis.
Adakah STRL membayar dividen?
Tidak. Hasil dividen STRL ialah 0.00% kerana pengurusan menumpukan pelaburan semula untuk pertumbuhan dan pengambilalihan. Jadi, pulangan datang daripada perubahan harga saham.