Sterling Infrastructure Inc har blivit ett av de mest uppmärksammade bolagen inom amerikansk industri. Bolaget redovisade rekordresultat för kvartalet i augusti 2026 och höjde sin helårsprognos, men STRL-aktien handlas ändå cirka 48% under sin högsta nivå de senaste 52 veckorna. Den här guiden går igenom vad bolaget gör, var aktiekursen står, vad siffrorna visar och vad marknaden kan hålla ögonen på. Siffrorna avser stängningen den 8 oktober 2026 om inget annat anges – kontrollera alltid aktuell data innan du fattar beslut.
Viktiga slutsatser
- Sterling Infrastructure Inc (Nasdaq: STRL) bygger mark‑ och elarbeten som behövs för amerikanska datacenter, chipfabriker, vägar och bostäder.
- STRL‑aktien stängde kring 518 dollar den 8 oktober 2026, cirka 48% under 52‑veckorshögsta på 1 005,68 dollar och 84% över 52‑veckorslägsta på 281,58 dollar.
- Omsättningen under andra kvartalet 2026 steg 90% till 1,17 miljarder dollar, och ledningen höjde prognosen för 2026 till 4,00–4,15 miljarder dollar.
- Nästa rapportdatum för STRL väntas i början av november 2026, men bolaget hade inte bekräftat datumet när detta skrevs.
- Analytiker är i huvudsak fortsatt positiva, men sänkta riktkurser den senaste tiden handlar främst om pressade marginaler (vinst per omsättningskrona). STRL lämnar ingen utdelning och aktien har historiskt svängt kraftigt.
Vad är Sterling Infrastructure Inc?
Sterling Infrastructure Inc, tidigare Sterling Construction Company, är ett amerikanskt bygg‑ och ingenjörsbolag grundat 1955 med huvudkontor i The Woodlands, Texas. Under vd Joe Cutillo har bolaget cirka 4 400 anställda och har vuxit från en regional vägbyggare till ett bolag med ett börsvärde på nära 16 miljarder dollar.

Tre affärsområden bakom STRL
| Affärsområde | Vad det gör | Omsättning Q2 2026 | Förändring jämfört med samma kvartal året före |
|---|---|---|---|
| E‑Infrastructure Solutions | Markarbeten och elinstallationer för datacenter, halvledarfabriker (chipfabriker), distributionscentraler och energiprojekt | 905,0 miljoner dollar | +192% |
| Transportation Solutions | Motorvägar, broar, flygplatser, järnväg och dagvattenlösningar för offentliga kunder | 156,7 miljoner dollar | -20% |
| Building Solutions | Betonggrunder för bostads‑ och kommersiella projekt | 106,5 miljoner dollar | -1% |
Källa: Sterlings resultat för andra kvartalet 2026
E‑Infrastructure står nu för cirka 77% av kvartalsomsättningen, vilket är skälet till att STRL ofta diskuteras i samma andetag som AI‑utbyggnaden snarare än som en traditionell byggentreprenör. Nedgången i Transportation är delvis avsiktlig: ledningen trappar ned prispressade vägprojekt i Texas för att fokusera på uppdrag med högre marginal.
STRL‑aktien i dag och senaste utvecklingen
| Mått | Nivå |
|---|---|
| Senaste stängning (8 oktober 2026) | 518,41 dollar |
| Dagens förändring | -15,72 dollar (-2,94%) |
| 52‑veckorshögsta | 1 005,68 dollar |
| 52‑veckorslägsta | 281,58 dollar |
| Börsvärde (marknadsvärde på alla aktier) | 15,86 miljarder dollar |
| Kursutveckling ett år | +48,7% |
| Beta (fem år) | 1,86 |
| Direktavkastning (utdelning i procent av kursen) | 0,00% |
Så har STRL rört sig över tid
På längre sikt har avkastningen varit stark. Enligt Yahoo Finance är aktien upp cirka 71% hittills i år, mer än 600% på tre år och över 2 100% på fem år – klart bättre än S&P 500 (ett brett amerikanskt aktieindex).
Resan har samtidigt varit skakig. En nedgång på nästan hälften från toppen inom ett år är en stor drawdown, det vill säga hur mycket kursen fallit från en tidigare topp. Ett beta på 1,86 innebär att aktien historiskt har rört sig nästan dubbelt så mycket som börsen i stort, vilket gör den mer volatil (kurskänslig) än många konkurrenter.
Att tolka STRL‑grafen: en enkel metod
En enskild kurs säger lite. När du följer STRL kan det vara relevant att jämföra med 52‑veckorsintervallet, se var kursen ligger mot glidande medelvärden (genomsnittskurs över en viss period) och följa volymen (antalet handlade aktier) kring rapportsläpp.
Viktiga värderingsmått för STRL
| Mått | Nivå |
|---|---|
| P/E (senaste 12 månaderna) | 37,4x |
| P/E framåtblickande | 23,2x |
| Pris/omsättning | 4,7x |
| Pris/bokfört värde | 12,1x |
| Avkastning på eget kapital | 40,0% |
| Vinstmarginal | 12,6% |
| Skuld/eget kapital | 0,24 |
Källa: Stock Analysis, 8 oktober 2026
Ett P/E‑tal (pris i relation till vinst) i de höga 30‑nivåerna är högt för ett byggbolag. Det tyder på att marknaden räknar med snabb vinsttillväxt. Skillnaden mellan historiskt P/E och framåtblickande P/E visar hur mycket av tillväxten som redan är inprisad i förväntningarna. Eftersom bolaget inte ger utdelning kommer avkastningen helt från aktiekursen.
Finansiell utveckling: omsättning, vinst och orderstock
Helåret 2025
Sterling redovisade en omsättning 2025 på 2,49 miljarder dollar, upp 18%, eller 32% justerat för att det tidigare samriskbolaget RHB inte längre räknas in. Nettovinsten var 290,2 miljoner dollar, motsvarande 9,38 dollar per utspädd aktie. Justerad EBITDA (rörelseresultat före räntor, skatt och avskrivningar, men med vissa engångsposter borttagna) var 503,8 miljoner dollar och kassaflödet från den löpande verksamheten var 440,0 miljoner dollar.
Andra kvartalet 2026
- Omsättning: 1,17 miljarder dollar, upp 90% jämfört med året före
- Nettovinst: 155,8 miljoner dollar, upp 120%, motsvarande 5,00 dollar per utspädd aktie
- Justerad vinst per aktie: 5,80 dollar, mot marknadens förväntan (konsensus) runt 4,99
- Justerad EBITDA: 256,7 miljoner dollar, upp 104%
- Orderstock (backlog): kontrakterade order på 4,33 miljarder dollar, upp 116%, samt total orderstock på 5,62 miljarder dollar. Orderstock är värdet av framtida jobb som bolaget redan har fått.
- Kassa: 464,5 miljoner dollar mot skulder på cirka 284 miljoner dollar
Förvärven CEC Facilities Group och Stone Ridge bidrog med 250,8 miljoner dollar av kvartalsomsättningen, vilket betyder att en del av tillväxten kom från uppköp i stället för att växa med befintliga affärer.
Höjd prognos för 2026
| Mått | Första prognosen (februari 2026) | Nuvarande (augusti 2026) |
|---|---|---|
| Omsättning | 3,05–3,20 miljarder dollar | 4,00–4,15 miljarder dollar |
| Vinst per utspädd aktie | 11,65–12,25 | 17,25–17,85 |
| Justerad vinst per utspädd aktie | 13,45–14,05 | 19,70–20,30 |
| Justerad EBITDA | 626–659 miljoner dollar | 891–916 miljoner dollar |
I mitten av intervallet pekar omsättningsprognosen på omkring 64% tillväxt jämfört med 2025. Prognosen är ledningens egen bedömning och kan ändras.
Rapportdatum för STRL: när kommer nästa rapport?
Sterling har ofta rapporterat efter USA‑börsens stängning i början av maj, augusti och november, med helårsrapport i slutet av februari.
| Kvartal | Rapportdatum | Justerad vinst per aktie |
|---|---|---|
| Q3 2025 | 3 november 2025 | 3,48 dollar |
| Q4 2025 | 25 februari 2026 | 3,08 dollar |
| Q1 2026 | 4 maj 2026 | 3,59 dollar |
| Q2 2026 | 3 augusti 2026 | 5,80 dollar |
| Q3 2026 | Början av november 2026 (uppskattning) | Konsensus omkring 6,10 dollar |
Dataleverantörer anger olika datum. Stock Analysis uppskattar 2 november 2026, medan TipRanks anger 9 november 2026. Tills Sterling bekräftar datumet är båda uppskattningar.
Rapportdagar kan ge större kursrörelser än normalt. Efter den starka Q2‑rapporten föll aktien när investerare fokuserade på marginalmixen (vilka typer av uppdrag som växer och deras lönsamhet) snarare än på totalsiffrorna.
Prognos för STRL‑aktien: vad analytikerna säger
- Konsensus: Åtta analytiker som följs av Stock Analysis har i snitt rekommendationen ”Strong Buy”, med ett genomsnittligt riktkursmål på 836,57 dollar på 12 månader, cirka 61% över senaste stängning.
- Stifel: Den 8 oktober 2026 behöll Stifel rekommendationen ”Buy” men sänkte riktkursen till 742 från 804 dollar. Banken pekade på att CEC, som står för ungefär en fjärdedel av E‑Infrastructure‑omsättningen, har EBITDA‑marginaler i låga tonnivåer (runt 10–13%), vilket kan pressa koncernens marginal när den delen växer.
- Cantor Fitzgerald: Behöll rekommendationen ”Overweight” (vikt över index) och sänkte riktkursen till 742 från 956 dollar av liknande skäl.
Riktkurser är bedömningar, inte garantier. Rekommendationer från mäklarhus är ofta mer positiva än marknaden i stort.
Vad driver tillväxten i Sterling?
- AI‑datacenter: Stora datacenteroperatörer behöver stora tomter med tillgång till el. Sterlings markarbete och elinstallationer ligger tidigt i byggkedjan.
- Halvledare och ”reshoring”: Nya amerikanska chipfabriker och annan avancerad industri ökar efterfrågan. Reshoring betyder att produktion flyttas tillbaka till USA.
- Förändrad mix: Bolaget flyttar resurser från uppdrag med låg marginal till större och mer kritiska projekt.
- Offentliga satsningar: Federala och delstatliga program kan ge fleråriga projekt inom väg, bro och flygplats.
- Spridning av intäkter: Building Solutions ger exponering mot bostäder och kommersiellt byggande.
Sterling är ett av flera börsval kopplade till AI‑utbyggnaden och tenderar att påverkas av samma nyheter om investeringar i AI‑infrastruktur.
Saker att hålla koll på inför handel i STRL
- Marginaler: Snabbare tillväxt i elarbete med lägre marginal kan dämpa lönsamheten även om omsättningen stiger.
- Koncentration: E‑Infrastructure står för största delen av omsättningen. Stifel noterar att Texas står för mer än hälften av försäljningen.
- Genomförande: Kostnadsökningar, brist på arbetskraft och förseningar är vanliga risker i byggprojekt.
- Räntor: Högre lånekostnader kan bromsa privata byggprojekt och pressa värderingar. Därför är beslut från FOMC (USA:s centralbanks kommitté för räntebeslut) viktiga.
- Värdering: En hög värdering lämnar mindre utrymme för besvikelser.
Är STRL en bra aktie att köpa?
Det beror på mål, tidshorisont och hur stora kurssvängningar du accepterar. Artikeln är information och är inte investeringsråd. Frågor som ofta är relevanta:
- Växer orderstocken och hur stor del är kontrakterad?
- Håller marginalerna när elverksamheten växer?
- Höjer, behåller eller sänker ledningen sin prognos?
- Hur står värderingen sig mot konkurrenter och bolagets egen historik?
STRL köpa eller sälja: en balanserad checklista
| Argument för | Saker att bevaka |
|---|---|
| Rekordstor orderstock på 5,62 miljarder dollar | Tidpunkten för när order blir omsättning kan förändras |
| Omsättningen upp 90% i Q2 2026 | En del av ökningen kom från förvärv |
| Prognosen höjdes två gånger under 2026 | Oro för marginalmix gav sänkta riktkurser |
| Nettokassa (mer kassa än skulder) | Ingen utdelning |
| Exponering mot datacenter och chipfabriker | Aktien har fallit nära 50% från toppen |
Oavsett om du lutar mot köp eller sälj kan det hjälpa att kombinera bolagets siffror med teknisk analys (analys av prisgrafen) och en tydlig plan för riskhantering (hur du begränsar förluster och storleken på positioner).
Så kan du få exponering mot STRL
- Köpa aktier: STRL kan köpas via nätmäklare som erbjuder handel i amerikanska aktier. Vissa erbjuder även delaktier.
- Fonder: Industri‑ eller infrastrukturfonder, inklusive ETF:er (börshandlade fonder), kan äga STRL som en del av en större portfölj.
- Aktie‑CFD:er: En CFD (kontrakt för skillnaden) låter dig spekulera i kursrörelser upp eller ned utan att äga aktien.
Äga aktien jämfört med aktie‑CFD:er
Med aktie‑CFD:er får du inga ägarrättigheter, och hävstång (att handla med lånade pengar) förstorar både vinster och förluster. Många sätter därför stop loss (automatisk försäljning vid en viss förlust) och take profit (automatisk vinsthemtagning vid en viss nivå) innan de går in i en position. Utbudet varierar, så kontrollera vilka amerikanska aktie‑CFD:er som erbjuds.
Vanliga frågor
Vad gör Sterling Infrastructure Inc?
Sterling Infrastructure Inc är ett amerikanskt bygg‑ och ingenjörsbolag med tre affärsområden: E‑Infrastructure Solutions, Transportation Solutions och Building Solutions. Största delen av intäkterna kommer från mark‑ och elarbeten för datacenter och industriprojekt.
När är nästa rapport för STRL?
Resultatet för tredje kvartalet 2026 väntas i början av november 2026. Uppskattningarna ligger mellan 2 och 9 november, och Sterling hade inte bekräftat datumet när detta skrevs.
Ger STRL utdelning?
Nej. Direktavkastningen är 0,00% eftersom ledningen återinvesterar i tillväxt och förvärv. Avkastningen kommer därmed från kursutvecklingen.